Vizyonist

Kasım ayı ihracatı, rekor kırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), kasım ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Kasım ayında yapılan ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 artış göstererek 15,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ocak-Kasım dönemi toplam ihracat ise yüzde 7,7 artışla 154,2 milyar dolara çıktı.

Tüm zamanların en yüksek Kasım ayı ihracatı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, kasım ayında yapılan ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 artış göstererek 15,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

2013 yılı kasım ayında yapılan 14,2 milyar dolarlık ihracat rakamının üzerine çıkılarak, tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. 2018 yılı Ekim ve Mart aylarından sonra, tüm zamanların en yüksek üçüncü aylık ihracatı gerçekleşti. Ocak-Kasım dönemi toplam ihracat ise yüzde 7,7 artışla 154,2 milyar dolara çıktı.

İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 96,3

Kasım ayında yapılan ithalat ise 16,1 milyar dolar olurken, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 96,3 olarak gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı bazında, yüzde 97,2 ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaşan geçtiğimiz ekim ayının ardından ikinci oldu.

Miktar bazında kasım ayı ihracat miktarı ise yüzde 26,6 artışla 12,2 milyon tona yükselerek, şimdiye kadar miktar bazında en çok ihracat gerçekleştirilen ikinci ay oldu.

Çelik Sektörü, ihracatını yüzde 56 arttırdı

Kasım ayında yine en fazla ihracatı otomotiv sektörü yaparken, en yüksek artışı yakalayan çelik sektörü ve hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri sırasıyla takip etti.

Otomotiv sektörü, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 4,7 artırarak 2,7 milyar dolar  seviyesinde gerçekleştirdi. İhracatını yüzde 56 artırarak en yüksek artışı yakalayan çelik sektörü, 1,7 milyar dolarla otomotiv sektörünün ardından ikinci sırada yer aldı. AB’ye ihracatını yüzde 76 artıran çelik sektörü, Avrupa pazarına açılımı ile dikkat çekti.

Savunma ve Havacılık Sanayi Sektörü, yüzde 32 artışla çeliğin ardından en çok ihracat artışı yaşanan ikinci sektör olurken, yüzde 21,3 artış ile Makine ve Aksamları sektörü takip etti.

 

En fazla ihracat Almanya, en fazla ithalat Rusya

Kasım ayında AB’ye yapılan ihracat yüzde 10,8 artarak 7,5 milyar dolar olarak gerçekleşirken, AB’yi 2,2 milyar dolar ile Orta Doğu ülkeleri ve 1,4 milyar dolar ile Afrika ülkeleri izledi.

En fazla ihracat yapılan ülke, 1,4 milyar dolar ile Almanya oldu. Almanya’yı 994 milyon dolar ile İngiltere ve 872 milyon dolar ile İtalya izledi. En fazla ithalat yapılan ülke ise 1,7 milyar dolar ile Rusya olurken, Rusya’yı 1,5 milyar dolar ile Almanya ve 1,4 milyar dolar ile  Çin takip etti.

 

TL ile ihracat  yüzde 17,2 arttı

Kasım ayında TL ile yapılan ihracat yüzde 17,2 artış göstererek 4,8 milyar TL oldu. İhracat yapılan 220 ülkeden 174’üne TL ile ihracat gerçekleştirildi.

En çok ihracat gerçekleştiren iller sıralamasında, 6,6 milyar dolar ile İstanbul ilk sırada yer aldı. İstanbul’u sırasıyla, 1,2 milyar dolarla Kocaeli, 1,1 milyar dolarla Bursa ve 865 milyon dolarla İzmir takip etti.

Ahmed Hüsrev Uç

 

 

Yorum ekle

Sosyal Medya

Bizi takip edin