Vizyonist

Gurbetçiler için bedelli askerlik 5 bin 113 Euro oldu

Yeni açıklanan askerlik sistemiyle birlikte bedelli askerlik ücreti de belli oldu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından açıklanan bedelli askerlik ücreti bugün itibariyle 31 bin 343 TL’e yükseltildi. Yurt dışında yaşayan gurbetçiler için ise dövizli askerlik bedeli bugünkü kurla 5 bin 113 euro (1 euro 6.090 TL) olarak yeniden belirlendi.

Her yıl yeniden belirlenecek olan bedelli askerlik ücreti, memurlara yapılan zam oranıyla yeniden şekillenecek.

Son çıkarılan bedelli askerlik kanununda ücret 15 bin TL olarak belirlenmiş ve bedelliden yararlanan adaylar 21 gün temel askerlik eğitimi alıyorlardı.

Milli Savunma Bakanı tarafından açıklanan yeni sisteme göre,  ücret 31 bin 343 TL’ye yükseltilirken, askerlik süresi bir aya çıkarıldı.

Gurbetçiler için daha önce 10 bin euro olan bedelli askerlik ücreti önce 1000 euro’ya düşürülmüş, daha sonra 2000 euro’ya tekrar çıkarılmıştı. Yapılan son düzenlemeyle birlikte gurbetçiler için dövizli askerlik ücreti bugünkü kur itibariyle 5 bin 113 euro’ya çıkartıldı.

(1 Euro = 6.090 TL / 9 Mart 2019 döviz kuru)

Ahmed Hüsrev Uç – Rotterdam

Yorumlar

 • 1000€ dan 2000e ordanda 5000e…
  Sağılmaya devam et gurbetçi..Varsın olsun canııım..Sen nasılsa parayı sokaklardan süpürüyorsun ya,artık biraz daha süpürüverirsin olur biter.
  GURBETÇİYİ SAĞILACAK KOYUN GÖREN ZİHNİYETE YAZIKLAR OLSUN

 • Gurbetcide para bol mantigi hic bitmedi zaten. Yuklenin bakalim bize nereye kadar yukleneceksiniz. her yil milyarlarca euro getirip birakip gidiyoruz vatanimiza, yemiyoruz icmiyoruz biriktiriyoruz vatanimizda harcayalim diye.

 • 1000€ dan 5000€ çikariyorsunuz sanki zenginiz goya askerlik odeyipte kesin donus yapacaktim
  Çok dusuncesiz ve aptalca degisimler…

 • Ben şahsen 8 yildir almanyadayim ve bu parayi cöpten toplamiyom 5 113 Euro olurumu boyle bisey 1000 Euro ondan sonra 2000 Euro yaziklar olsunki benim türkiyeme yaziklar olsun şidetle keniyorum ve alman vatandaşina gececeme anders olsun

 • buna gore genclerimiz askere gitmeyecek demektir isleri bitti once 1000 sonra 2000 ve sonunda dala vereyle baskanlik sonra atin bir koseye sizlerde haklisniz ben herzaman diyorum siyasetcinin isi bitene kadardir bunlarin insanla yakindan uzaktan bir alaksi yok vampir bunlar vampir insanin kanini emerler sozun ozu cikin vatandaslikdan diyorlar birdaki secime kadar bekleyin gencler nasin olsa ozman gelirler yalakalarr

Sosyal Medya

Bizi takip edin

En çok okunanlar