Vizyonist

Eindoven’da bir cennet bahçesi: Genneper Parken

Dommel ve Tongelreep nehirlerini üzerinde yer alan Genneper Parkı; halka açık organik çiftliği, Genneper değirmeni, yemyeşil doğası ve ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken Orta Çağ köyü ile Eindhoven’a nefes veren Hollanda’nın en büyük parklarından biri olması özelliğini taşıyor.

Yeşillik ve suyun uyum içinde buluştuğu Hollanda‘da park kültürü artık hayatın gerçeği. Hollandalılar haftanın büyük bölümünü parklarda spor yaparak, bisiklet binerek veyahut piknik yaparak geçiriyor. Tabii yağmurun can sıkmadığı açık ve güneşli havalarda…

Eindhoven şehrinde yer alan Genneper Parkı da bu güzelliklerden biri. Adını Gennep şehrinden alan, Dommel ve Tongelreep nehirlerini içindeki devasa park Hollanda’nın en büyük parklarından biri olma özelliğini taşıyor. Yeşilin her tonunun hüküm sürdüğü Genneper’de insanlar doğayla buluşup zihnini boşaltabildiği gibi bisiklete binip saklı güzellikleri keşfedebiliyor.

Dommel nehri üzerinde yer alan Genneper Değirmeni, parkın ana öznesi konumunda. Gürültülü bir şekilde çalışan değirmen, Hollandalı ressam Vincent Van Gogh‘a da ilham vermiş olacak ki, ünlü sanatçı değirmeni 1884 yılına ait bir ambiyans ile resmetmişti.

Parkın içerisinde yer alan ve halka açık organik çiftlik özellikle çocuklar olmak üzere birçoğunun ilgisini çekiyor. Domuz çiftliğinin yer aldığı, mini botanik bahçesine sahip olan bölgede, kümesteki tavuklardan sıcağı sıcağına yumurta alabildiğiniz gibi, çiftlik içinde yer alan fırında ekmek yapımını bir anlatıcı eşliğinde dinleyebilirsiniz. Yine çiftlik içinde bulunan organik marketten taze sebze, meyve ve farklı çeşit peynirinizi uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Parkın iç bölümlerinde ise Orta Çağ köyü yer alıyor. ‘Historisch Dorp’ adındaki bölgeye giriş ise ücretli. Yaklaşık 10 euro’ya köyü gezip, tarihte geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Şunu da hatırlatmakta fayda var; üç yaşına kadar çocuklardan, engellilerden ve müze kartı olanlardan herhangi bir ücret alınmıyor.

Çağdaş Doğan / Rotterdam

Yorum

Sosyal Medya

Bizi takip edin

En çok okunanlar