Vizyonist

Gurbetçiler dikkat! Karayolu ile Türkiye’ye giderken dolandırılmayın!

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan ve yıllık izinlerini anavatanda geçirmek isteyen milyonlarca gurbetçi izin yolunda her sene farklı sorunlar ile karşılaşıyor. Bu sorunların en başında ise dolandırılma vakaları gelirken, özellikle akaryakıt ödemesi konusunda büyük sıkıntılar yaşanıyor.

Bilet fiyatları özellikle izin ve yaz tatili döneminde fahiş rakamlara ulaşırken, anavatan hasreti çeken gurbetçiler ise taşıtlarla yollara düşüyor.

Gurbetçiler, ‘Euro’ para biriminin yanı sıra kendi para birimlerini kullanan ve AB üyesi olmayan bazı ülkelerde yapılan nakit ödemelerde, pompacı diye tabir edilen benzin istasyonu görevlileri tarafından sıklıkla dolandırılıyor.

Bazı ülkelerde farklı para birimi olduğu için bu ülkelerde akaryakıt almak için duran gurbetçiler, nakit yapılan alışverişlerde ödemesi gerekenden fazla ödemek zorunda bırakılıyorlar.

O ülkenin mevcut para birimi ile euro arasında hesaplama yapamayan veya pompacının işgüzarlığına kurban giden gurbetçiler, özellikle Macaristan, Sırbistan, Hırvatistan ve Bulgaristan gibi ülkelerde nakit ödemelerde bu problemi sürekli yaşıyor.

Nakit yapılan ödemelerde euro kurunu düşük tutan ve akaryatı pahalıya satan işgüzar çalışanlar Avrupalı gurbetçiyi sürekli zarara uğratıyor.

Nakit yerine “Kredi Kartı veya Banka Kartı”

Benzin istasyonlarında yapılan ödemelerde nakit yerine kredi kartı veya banka kartı kullanılması durumunda, gurbetçilerin dolandırılma riski ortadan kalkıyor.

Kart ile yapılan ödemelerde depodan çıkan akaryakıt karşılığı kadar para çekmek zorunda kalan çalışanlar veya işletmeler, gurbetçilerimize kötü niyetlerini yansıtamıyorlar.

Bazı istasyon çalışanları, kart cihazlarının çalışmadığını iddia ederek gurbetçileri nakit ödeme yapmaya zorlarken, bu durum daha çok küçük ve yerel işletmelerde meydana geliyor.

Global kimlik taşıyan benzin istasyonları ya da bulundukları ülkelerin en iyi benzin istasyonları içerisinde yer alan firmalarda ise istismar edilme olayları pek yaşanmıyor.

Ahmed Hüsrev Uç – Rotterdam

Yorum ekle

Sosyal Medya

Bizi takip edin

En çok okunanlar