Vizyonist

Hollanda’da yeni yasa: “Kazazedenin yakınlarına acı parası”

Hollanda Medeni Kanununda yürürlüğe giren bir yasa değişikliği (Wet vergoeding van affectieschade) ile 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren  şiddetli ve kalıcı hasarı oluşan veya ölen kazazedelerin yakınları olayın sonucunda maruz kalınan acı için tazminat alabilirler.

Hukuk ve Kaza Uzmanı Mr. Alperen Doruk

Sadece yakınlar için bir nevi acı parası olan bu zarara “affectieschade” denir. Bu tazminat sivil tazminat davaları veve ceza davalarında da talep edilebilir.

Bu yazıda konuyu sivil tazminat davaları ile kısıtlayacağız. Kazazede yakınlarının bu tazminatı alabilmeleri için kazazede ilk olarak ciddi ve kalıcı bedensel zarar veya ölüm şartı gerekmektedir. İkinci şart olarak olaydan sorumlu olan bir taraf gerekmekte ve en son olarak da yaralı veya ölen kişi ile yakını arasında yakın bir ilişki gerekmektedir. Örnek olarak, eş, partner, anne ve baba, çocuk, bedensel zarar gören veya ölen kişinin bakıcısı, bedensel zarar gören veya ölen kişinin baktığı kişiler (bakıcı anne/baba/dede) yaralı veya ölen ile arasında yakın bir ilişkisi olan kişi olarak kabul edilir.

Ciddi ve kalıcı bedensel zarar gören veya ölen kazazedenin yakınları ne kadar acı parasi alabilir?

Tazminat bedel hakkı € 12.500’den başlayıp  € 20.500’e kadar çıkabilir. Miktarlar sabittir ve hükümet kararnamesi  (Algemene Maatregel van Bestuur) ile sabit belirlenir.

Yakınların acı parası alabilmesi için ciddi ve kalıcı bedensel şartı nedir?

Ciddi ve kalıcı yaralanmalar etkisinin zamanla azalmayan yaralanmalar olarak ifade edilir. Bu sadece fiziksel yaralanma değil, aynı zamanda psikolojik hasarı da (manevi) kapsar. Uzman doktorlar tarafından objektif şekilde tanısı konulabilen ve çok ağır yaralanmalardan bahsediyoruz.

Tazminat hakkını ortaya koyan yasa daha çok yeni olduğundan ciddi ve kalıcı bedensel  zararın ne olduğuna dair, gelecek dönemlerde mahkeme kararları ile daha açıklık getirilecektir. Zaten bakanlık bu yasayı getirirken, 5 sene sonra uygulamalardan yola çıkarak tazminat hakkını ortaya koyan yasanın tekrar değerlendirileceği belirlendi.

Bu yazımızdaki konu ve her türlü tazminat konuları veya sorularınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Mr. Alperen Doruk

Jurist & Expert Personenschade

www.letseladvies.nl

Alperen Doruk

Yorum ekle

Sosyal Medya

Bizi takip edin