Vizyonist

Tarih ve görselliğin buluştuğu yer: Gent

Belçika’nın üçüncü büyük şehri olan Gent, Orta Çağdan kalan yapıları, nehir ve ırmakları, dar sokaklarıyla Avrupa’nın  turistik açıdan görülmesi gerekli merkezlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Belçika denince akla ilk gelen başkent Brüksel olsa da, 260 bin nüfuslu ülkenin üçüncü büyük şehri Gent otantik yapısıyla başkentin pabucunu dama atmış gibi… Bir liman kenti olan Gent’in sokaklarında dolaşırken Orta Çağ görkemini içinizde hissediyorsunuz. Ziyaretçilere açık olan ve belli bir ücret karşılığında gezebileceğiniz Kontlar Kalesi‘nin girişinde eski çağlardan kalma bir asker zırhlı kıyafetiyle sizleri karşılıyor. Genelde turistlerin büyük ilgisini çeken kale, nehir üzerinde yer alıyor.

Dar sokakları ve birçok Gotik yapıya sahip olan Gent’te, Lys Nehri’nde bot gezisi yapıp çevreyi keyifli bir şekilde izleyebilirsiniz. Tarihi merkezde yer alan cafelerde içeceğinizi yudumlayıp bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Kuzeyin Venedik’i olarak da bilinen Gent’te St. Nicolas Kilisesi, St. Baafs Katedrali ve St. Michael Köprüsü gezilip görülecek tarihi mekanlar arasında bulunuyor.

Aynı zamanda bir öğrenci şehri olan Gent, kendi adını taşıyan üniversitesi ile dünyanın birçok ülkesinden öğrenci ağırlıyor. Gençlerin ve turistlerin yoğun ilgisi altında olan şehir, yaz aylarında diğer Avrupa ülkelerine göre biraz daha sıcak. Ara ara şehirde sıcaktan bunalsanız da kendinizi soğuk içeceğinizle nehir kenarına atarak bir nebze olsa serinleyebilirsiniz.

Şehirde yeme-içme işini de meşhur midye dolması, patates kızartması, burgerleri, çoğunuzun bildiği gibi ünlü Belçika waffle’ı ve tarihi çikolatacılarda geçirerek çözebilirsiniz. Gent her ne kadar bir turist şehri olsa da, fiyatlar diğer Avrupa şehirlere göre daha uygun. İki kişi öğlen öğününü yaklaşık 20-25 euro’ya mal edebilirsiniz.

Çağdaş Doğan / Rotterdam

 

Yorum ekle

Sosyal Medya

Bizi takip edin